Af Thomas de LaineBestyrelsen i Sydtrafik holdt onsdag 25. marts et ekstraordinært møde, hvor man alene skulle have afsluttet udbudsforretningen vedrørende Vestbanen med valget af den fremtidige operatør. Det skete imidlertid ikke.
Alle tilbudsgivere vil blive inviteret til yderligere en forhandlingsrunde, hvor det eneste tema er pris, fremgår det af mødereferatet. Det kan vist kun betyde, at man ikke var tilfreds med prisniveauet i de allerede forhandlede tilbud.
Vestbanen køres i dag af Arriva på en kontrakt, der udløber i 2010. Udbuddet af driften har fundet sted parallelt med Trafikstyrelsens udbud af trafikken på de statslige strækninger i Midt- og Vestjylland, der i sidste måned blev genvundet af Arriva.
Kilde: Referat fra bestyrelsesmøde i Sydtrafik 25.03.09
Se også:
To udbud af jyske Arriva-tog nær afgørelse (28. feb. 09)
Fem prækvalificeret til Vestbane-udbud (24. sep. 08)
Sydtrafik sender Vestbanen i udbud (18. aug. 08)
Printervenlig version
Nyhedsoversigten
Nyhedsarkivet