Billeder ➜ Se billeder fra en bestemt buslinje ➜
Billeder af busser på linje 172
Billeder fra andre linjer med samme nummer: 172E (fra 2013 til 2014).
Her vises alle 4 billeder af busser på linjen gennem tiden:
Umove 7641 på Jægersborg Allé, Charlottenlund

Som Københavns Kommunes nærmeste nabo mod nord har Gentofte traditionelt haft en betjening med - i tidens løb - busser, trolleybusser og sporvogne, der har hængt meget sammen med hovedstadskommunens linjer. Der findes stadig busser, der kører over denne kommunegrænse, som f.eks. linje 23 og 185 samt linjerne på Helsingørmotorvejen/Lyngbyvej. Men de overvejende øst-vest-gående buslinjer er af mere lokal karakter. Ved de linjeomlægninger i Københavnsområdet, der fulgte med Metrocityringens åbning i efteråret 2019, blev de modsatrettede ringlinjer 171 og 172 etableret, og de forløber udelukkende inden for Gentoftes kommunegrænse. Fra Hellerup station kører linje 171 mod uret ad Strandvejen og Jægersborg Allé tæt forbi Charlottenlund Fort og Charlottenlund station, og den har overtaget den historiske krydsning på Femvejen med linjen ad Bernstorffsvej, der nu om dage er linje 185. Herfra fortsættes via bl.a. Gentofte station og Kildegårds Plads tilbage til Hellerup station. Linje 172 kører modsat. Der er kun timedrift på begge linjerne og kun til klokken 19. Umove har siden oprettelsen stået for driften, der i vinteren 2025 endnu i overensstemmelse med kontrakten fandt sted med dieselbusser, selvom Yutong-batteribusserne er hyppige gæster på linjerne. Umove 7641 (ex. De Hvide Busser 8789), Scania Citywide årg. 2013, passerer over jernbanen på Jægersborg Allé lige ved Charlottenlund station. Fra oktober 2025 indsættes der elbusser på linje 171/172.
Foto: Jef F.P. Pallavicini, 12. februar 2025.
Umove 7673 ved Femvejen, Gentofte

Ved Femvejen i Gentofte mødes Bernstorffsvej, Jægersborg Allé, Ordrupvej, Vilvordevej og Fortunvej, og vest for det hele ligger Bernstorff Slotshave. Det store kryds - hvorfra man altså kan komme videre i fem retninger - blev i 1908-09 til en rundkørsel, som fra 30. december 1908 blev endestation for den nye sporvognslinje 15. Sporvognene blev senere afløst af NESAs trolleybusser, og gennem mange år fungerede Femvejen som skiftested mellem trolleybusserne og Therkildsens rutebiler på linje 165 mellem Charlottenlund, Lyngby og Bagsværd. Der har været mange linjeændringer gennem tiden, men helt indtil 00'erne mødtes busser i fire retninger ved Femvejens busstoppesteder flere gange i timen, så der var omstigningsmulighed i alle relationer. De tider er forbi, og i 2025 kommer busserne på linje 171, 172 og 185 ikke ved Femvejen på samme tid. Der er heller ikke mange, der står af og på her, men den overdækkede ventemulighed, som ses bag bussen på dette billede, er foreløbigt i behold. Bussen er Umove 7673, VDL Citea LLE årg. 2015, på linje 172. Linjen overgik dagen efter til kørsel med Umoves Yutong U12-elbusser, som derefter kører på alle de linjer, der mødes på Femvejen. Netop 7673 forblev til gengæld som eneste vogn af typen i Umoves Bagsværd garage, hvor den primært bruges på morgenekstrature på linje 183 fra Lyngby st. til Trongårdsskolen.
Foto: Thomas de Laine, 11. oktober 2025.
Umove 7673 på Skovvej i Jægersborg

Umove 7673, VDL Citea LLE 120 årg. 2015, som linje 172 på Skovvej i Jægersborg. Skovvej er en mindre vej, der betjenes af ringlinjerne 171 og 172, som Umove har kørt i Gentofte Kommune siden linjernes oprettelse i oktober 2019. Indtil oktober 2025 foregik det med VDL Citea-busser - først busser fra linje 3A og 9A, der var blevet til overs ved nedlæggelsen af linje 3A samtidig med oprettelsen af linje 171/172, men siden med busser født til bybusserne i Helsingør og landruter syd og vest for samme by. En af disse "Helsingør-busser" er 7673.
Foto: Sikandar Sahil, 11. oktober 2025.
Umove 7736 på Brogårdsvej, Gentofte

Umove 7736, Yutong U12 årg. 2025, som linje 172 på Brogårdsvej ved Gentofte st.
Foto: Sikandar Sahil, 12. oktober 2025.